Κυριακή 12 Οκτωβρίου 2014

ΝΕΑΠΟΛΗ-ΟΦΙ 0-2. Ιδανική πρεμιέρα .

Παρκάροντας  το  απόγευμα  το  αυτοκίνητο  μου  έξω  από  το  γήπεδο  της  Νεάπολης  , άκουσα  το  σφύριγμα  του  εναρκτήριου  λακτίσματος  του  αγώνα  ΝΕΑΠΟΛΗ-ΟΦΙ  και  του  πρωταθλήματος. Μπήκα  όσο  πιό  βιαστικά  μπόρεσα  ενστικτωδώς  , στο  γήπεδο , και  λίγα  δευτερόλεπτα  μετά  , μόλις  απέκτησα  οπτική  επαφή  με  τον  αγωνιστικό  χώρο , βλέπω  τον  Βασίλη  Μίγγα  να  επιτίθεται  από  αριστερά , να  κάνει  σέντρα  στην  μεγάλη  περιοχή  της  Νεάπολης  και  τον  Θοδωρή  Πετάση  να  πιάνει  κεφαλιά  και  να  στέλνει  την  μπάλα  στα  δίκτυα  του  ανήμπορου  να  αντιδράσει  Δημητριάδη.

Ετσι  ιδανικά  άρχισε  ο  αγώνας  για  τον  ΟΦΙ  , έτσι  ιδανικά  άρχισε  το  πρωτάθλημα  για  τον  ΟΦΙ. Να  ευχηθούμε  να  συνεχίσει  και  να  τελειώσει έτσι.

0-1  λοιπόν  από  το  πρώτο  λεπτό  σήμερα  με  κεφαλιά  του  Πετάση. Το  0-2  έγινε  λίγο  πριν  την  λήξη  του  αγώνα  με  ωραίο  πλασέ  του  Μπαριτάκη  σε  αντεπίθεση  του  ΟΦΙ  ο  οποίος  μάλιστα  είχε  μπει  πριν  λίγο  αλλαγή.  Τι  έγινε  ανάμεσα  στο  0-1  και  το  0-2 , δηλαδή  στα  90  σχεδόν  λεπτά  του  αγώνα; Εγινε  αυτό  που  έπρεπε. Ενας  ΟΦΙ  να  παίζει  σαν  ήταν  ο  αγώνας  0-0. Δεν  άφησε  την  Νεάπολη  ποτέ  να  πάρει  την  πρωτοβουλία  των  κινήσεων , δεν  την  άφησε  ποτέ  να  γίνει  απειλητική , ήλεγχαν  πλήρως  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  τον  αγώνα , ο  οποίος  αγώνας  διεξαγόταν  κατα βάσει  στο  κέντρο  του  γηπέδου.

Η  αλήθεια  είναι  ότι  πέραν  των  δύο  γκολ  του  ΟΦΙ  δεν  είδαμε  καμιά  κλασική  ευκαιρία  από  καμία  ομάδα. Στο  δεύτερο  μισό  του  δευτέρου  ημιχρόνου , και  πριν  το  0-2 , η  Νεάπολη  προσπάθησε  να  κλείσει  τον  ΟΦΙ  στην περιοχή  του , αλλά  χωρίς  να  καταφέρει  τίποτα  περισσότερο  παρά  κάποιες  υποψίες  ευκαιριών.

Συμπερασματικά  ο  ΟΦΙ  ξεκίνησε  ιδανικά  το  πρωτάθλημα  με  ένα  σπουδαίο  διπλό  σε  μιά  δύσκολη  έδρα. Δεν  ξέρομε  ποιά  θα  ήταν  η  τύχη  του  αγώνα  αν  δεν  έμπαινε  αυτό  το  γκολ  στο  πρώτο  λεπτό , όμως  ξέρομε  ότι  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  διαχειρίστηκαν  τέλεια  τον  αγώνα  με  δεδομένο  αυτό  το  γκολ. Εδειξαν  καθαρό  μυαλό , ψυχραιμία και  αποφασιστικότητα.