Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016

ΑΟΑΝ - ΟΦΙ 1-2 σε ένα ακόμα τελικό ...Δύο στρατιωτικά γκολ...

Εχει  καταντήσει  λίγο  κουραστικό  να  περιγράφεις  τους  τελικούς  κυπέλου  Λασιθίου. Ενδιαφέρον  δεν  έχει  πιά  ο  νικητ  ής , αφού  όλοι  τον  ξέρομε  κάθε  χρόνο  ποιός  είναι , αλλά  ο  ηττημένος ο  οποίος  συνήθως  αλλάζει. Πρόπερσι  η  ΝΙΚΗ , πέρυσι  η  ΕΛΟΥΝΤΑ  φέτος  ο  ΑΟΑΝ.

Ο  ΟΦΙ  λοιπόν  σε  ακόμα  ένα  τελικό  έδειξε  το  σοβαρό  πρόσωπο  που  αρμόζει  στην  περίσταση. Δεν  έπιασε  απόδοση  ολκής , στο  δεύτερο  ημίχρονο  μάλιστα ίσως  έδειξε  και  σημάδια  κόπωσης , όμως  δεν  κινδύνεψε , και  μάλιστα  ευρισκόμενος  από  το  6'  πίσω  στο  σκορ , έδειξε  τρομερή  αυτοκυριαρχία  καταφέρνοντας  να  ανατρέψει  στο  πρώτο  ημίχρονο  το  σκορ  με  δύο  γκολ  του  MVP  του  αγώνα  Μανώλη  Μπαριτάκη στο  11΄ και  στο 32'   ο  οποίος  μάλιστα   την Τρίτη  φεύγει φαντάρος.

Μόλις στο 6΄λοιπόν  , και  ενώ  ο  Ταρτάλας  μέχρι  εκείνη την  ώρα  δεν  είχε  ακουμπήσει  την  μπάλα , μιά  γκέλα  του  Γιάννη  του  Μίγγα  φέρνει  ένα  επιθετικό  του  ΑΟΑΝ  σε  ανεπανάληπτο  τετ-α-τετ  και  1-0.

Ο  ΟΦΙ  σε  όλο  το  υπόλοιπο  πρώτο  ημίχρονο  πίεσε  έχασε  ευκαιρίες  και  έβαλε  δύο  ωραία  γκολ  με  τον  Μπαριτάκη  όπως  είπαμε.

Στο  δεύτερο  ημίχρονο , ενώ  ξεκίνησε  καλά  για  τον  ΟΦΙ  και  είχε  σουτ  με  τον  Πετάση  στο  κάθετο  δοκάρι  στο  50' το  οποίο  αν  έμπαινε  θα  καθάριζε  τον  αγώνα , στη  συνέχεια  χωρίς  λόγο  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  έδωσαν  χώρο  σε  αυτούς  του  ΑΟΑΝ  οι  οποίοι  προσπάθησαν  για  την  ισοφάριση. Ομως  ήταν  άκαρπη  η  υπεροχή  τους  με  μοναδική  καλή  στιγμή  μιά  απευθείας  εκτέλεση  φάουλ  στο  οριζόντιο  δοκάρι  λίγο  πριν  τη  λήξη  του  αγάνα.

Ηταν  άλλος  ένας  τελικός  όπου  κέρδισε  η  ψυχή  και  η  ωριμότητα  του  ΟΦΙ.