Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017

ΟΦΙ - ΝΕΑΠΟΛΗ 3-1. Καρδιά πρωταθλητή...

Καρδιά  πρωταθλητή  έδειξαν  σήμερα  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ.

Κατ  αρχήν  στην  φωτογραφία  της  ανάρτησης  βρισκόμαστε  στο  72'  , το  σκορ  είναι  0-1  υπέρ  της  Νεάπολης  και  η  μπάλα  μετά  από  εκτέλεση  φάουλ  του  Κοκολάκη  προχωράει  αργά  και  ηδονικά  στο  τέρμα  της  Νεάπολης  για  να  καταλήξει  στα δίκτυα του  θεατή  τερματοφύλακα  της . Ετσι  ισοφάρισε  ο  ΟΦΙ.

Ομως  ας  πάρομε  τα  πράγματα  από  την  αρχή. Σε  ένα  αγώνα όπου  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  είχαν  την  πλήρη  κυριαρχία  του  αγώνα , όπου  έδειξαν  ότι  άρχισαν  να  ξαναβρίσκουν  τους  εαυτούς  τους , το  πάθος  τους , την  όρεξη  τους , είδαν  σε  ένα  κομβικότατο  σημείο  του  αγώνα , στο  τελευταίο  δευτερόλεπτο  του  πρώτου  ημιχρόνου , τον  διαιτητή  Ταμπουρατζή , με όλη  του  την  άνεση  να  σφυρίζει  πέναλτυ  υπέρ της Νεάπολης από  το  πουθενά. Ενα  πέναλτυ  ανύπαρκτο  σε  ένα  υποτιθέμενο  χέρι  του  Γιάννη  Μίγγα. Ο  οποίος  Γιάννης  ακίνητος  με  τα  χέρια  κολλημένα  στο  σώμα  του  δεν  κατάλαβε  καν  ότι  τον  ακούμπησε  η  μπάλα. Ειναι  ο  ίδιος  διαιτητής  που  έδωσε  στον  αγώνα  ΑΣΙ - ΟΦΙ  το  επίσης  ανύπαρκτο  πέναλτυ  υπέρ  του  ΑΣΙ  το  οποίο  διαμόρφωσε  εν  πολλοίς  το  αποτέλεσμα. Κάτι  που θα  μπορούσε  κάλλιστα  να  συμβεί  και  σήμερα.

Οι  παίκτες  με  0-1  στην  πλάτη  τους , μπήκαν  το  στο  δεύτερο  ημίχρονο  όπως  έπρεπε  να  μπουν. Αποφασισμένοι  και  με  υπομονή. Στρίμωξαν τη  Νεάπολη  στο  μισό  γήπεδο  , έχαναν  τις  ευκαιρίες  την  μία  πίσω  από  την  άλλη , είχαν  να  αντιμετωπίσουν  τις  συνεχείς  καθυστερήσεις  των  παικτών  της  Νεάπολης  και  αρκετά  αλλοπρόσαλα  σφυρίγματα  της  διαιτησίας , όμως  τα  γκολ  έστω  και  αργά  ήρθαν.  Και  ήρθαν  γιατί  επιτέλους  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  ξανάπαιξαν  σαν  πρωταθλητές. Εβαλαν  την  μπάλα  κάτω , έπαιξαν  στρωτό  ποδόσφαιρο , ξεπέρασαν  τον  άγχος  της  βαθμολογικής  πίεσης  και  έβαλαν  τρία  γκολ  στα  τελευταία  είκοσι  λεπτά  του  αγώνα  απέναντι  σε  μιά  ομάδα  που  για  κάποιο  λόγο (;)  έδειξε  να  θέλει  να  κόψει  βαθμό  ή  βαθμούς  πάση  θυσία  από  τον  ΟΦΙ.

Τα  γκολ  του  ΟΦΙ  πέτυχαν  ο Κοκολάκης  με  φάουλ , ο  Πετάσης  με  απίθανο  μακρινό  σουτ  και  ο  Χρυσοφάκης  στις  καθυστερήσεις  με  πέναλτυ.

Το  χομε  ξαναπεί. Αν  οι  παίκτες  του  ΟΦΙ  παίζουν  με  όρεξη ,παίζουν  με  πάθος  , δεν  έχουν  να  φοβηθούν  τίποτα. Ξέρουν  καλύτερη  μπάλα  από  όλους . Σήμερα  το  έκαναν. Ειμαστε  σίγουροι  ότι  θα  συνεχίσουν  να  το  κανουν. Πλέον  θα  μιλά  μόνο  η  καρδία  πρωταθλητή  που  διαθέτουν. Και  έτσι  θα  ξαναπάρουν  ξανά  και  πρωτάθλημα  και  κύπελο.

Και  κάτι  άλλο. Το  έχομε  εμπεδώσει  πλέον  ότι  ισχύει  το  ΟΛΟΙ  ΤΟΥΣ  ΚΑΙ  ΜΟΝΟΙ  ΜΑΣ.